czwartek, 1 maja 2014

Podgatunki fantasyPodgatunki fantasy
dark fantasyto podgatunek łączący ze sobą fantasy i horror. Dzieła zaliczane do tego gatunku są często kwalifikowane jako horror lub fantasy, w zależności od tego, których cech posiadają więcej.
heroic fantasy (magia i miecz) – najbardziej rozpoznawalny podtyp gatunku fantasy, skupia się na walce Dobra ze Złem. Najczęstszym motywem jest wędrówka bohatera (człowieka, czasem w towarzystwie innych ludzi, elfów czy krasnoludów) walczącego ze złem, aby uratować świat.
high fantasy – opiera się na nowo utworzonych  lub równoległych światach. Są one w pełni niezależne od naszego świata. Obowiązują w nim inne zasady, istnieje inna historia, inni bogowie. Przykładem jest "Władca Pierścieni" Tolkiena.
low fantasy – charakteryzująca się realizmem zbliżonym do świata rzeczywistego, bardzo często nawiązując do istniejących w nim realiów. Elementy fantastyczne stanowią niewielką część świata przedstawionego.
urban fantasy – podgatunek, którego akcja rozgrywa się w realiach wielkomiejskich. Specyficzny klimat utworów utrzymanych w tym gatunku jest spowodowany przez pozorną sprzeczność współistniejących tu magii i techniki.

Definicje opracowane przeze mnie na podstawie informacji z forów fantastycznych i wikipedii.

1 komentarz:

 1. a) Wydra Pisze
  b) http://wydrapisze.pl
  c) Wychowana przez księżycowe elfy, wyszkolona na assassyna - księżniczka która postanawia chronić swoje królestwo. Walka krain w których jedni rodzą się z magicznym darem, inni o nim marzą. Kto wygra? Kto jest faktycznie tym dobrym.
  d) heroic fantasy
  e) Kama Wydra

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy